MIEJSKO-GMINNA BIBLITEKA PUBLICZNA W PRASZCE | |
![]() ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Drodzy Czytelnicy,
życzymy Wam spokoju w sercu i pokoju na świecie.
Niech Wielkanocny czas odrodzi wszystko, co dobre.
Przegoni troski i smutki. Obudzi nadzieję na lepsze jutro...
Wielu pięknych chwil zaczytania...
![]()
![]() Bogusław Szybkowski ur. w Głuchołazach, dzieciństwo i młodość spędził w Prudniku, a od 1965 roku mieszka w Opolu. W 1997 r. założył firmę wydawniczą pod nazwą Wydawnictwo MS, początkowo specjalizującą się w albumach prezentujących starą pocztówkę czy fotografię, następnie poszerzyło swoją ofertę o książki z zakresu malarstwa, historii oraz opracowania monograficzne, reprinty i wydania bibliofilskie i in.
Z pasji fotograficznej Bogusława Szybkowskiego narodziła się jego fascynacja historią fotografii, a studia i zgromadzenie jednej z największych bibliotek specjalistycznych sprawiły, że Bogusław Szybkowski stał się jednym z najwybitniejszych znawców fotografii i filokartystyki śląskiej, jest również autorytetem w dziedzinie filatelistyki polskiej oraz znawcą numizmatyki.
Biblioteka Miejska PraszkaPomagajmy
![]() ![]() ![]() ![]() Do polskich domów z każdym dniem coraz licznej przybywają rodziny z Ukrainy z dziećmi chroniące się przed koszmarem wojny.
Chcielibyśmy dać ukraińskim dzieciom możliwość oderwania się choć na chwilę od myśli o trudnych przeżyciach. Dlatego specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy na naszej stronie internetowej zakładkę z materiałami edukacyjnymi W JĘZYKU UKRAIŃSKIM do pobrania i wydrukowania.
Znajdziecie tu ukraińską wersję językową kolorowanek, zabaw plastycznych i twórczych aktywności z bogatej bazy materiałów stworzonych przez autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry. Strona będzie sukcesywnie uzupełniana i niebawem pojawią się na niej także fragmenty naszych książek aktywnościowych.
Bardzo prosimy o jak najszersze udostępnianie informacji o tych materiałach, by dotarła do wszystkich, którym mogą się przydać.
![]() ![]() Щоразу більше сімей з України, які шукають прихисток від жаху війни, приїжджає до польських домів.
Всім серцем хочемо допомогти українським дітям і дати їм можливість, хоч на мить, не думати про їх важкий досвід. Тому, саме для них ми підготували на нашій веб-сторінці вкладку з навчальними матеріалами УКРАЇНСЬКОЮ, які можна безкоштовно завантажити й роздрукувати.
Тут ви знайдете українські варіанти розмальовок, дидактичних ігор та творчих завдань з великої бази матеріалів розроблених авторами та художниками – творцями книжок Видавництва „Дві сестри”. Поступово наповнюватимемо сторінку додатковими матеріалами. Зокрема, незабаром розмістимо тут фрагменти наших книжок з творчими завданнями.
Будь ласка, перекажіть цю інформацію знайомим та поширюйте у своїх соцмережах, аби якомога більше людей, яким можуть знадобитися наші матеріали могли ними скористатися.
* Даруйте помилки у ілюстрації до цього допису. На жаль, ми вже не можемо це виправити.
![]() WYSTAWA CZASOWA
![]() ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
![]() Wszyscy jesteśmy zgodni, że trudnych tematów nie można unikać i zamiatać pod dywan. Trzeba stawiać im czoła
Jak zatem i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie? – Tak, rozmawiajmy. Dzieci mają dostęp do mediów i w końcu sami o tym usłyszą, a wtedy niepokoje i lęki mogą być większe.
![]() 5 listopada 2021 r. o godz. 18.00 Biblioteka Publiczna w Praszce będzie gościć Artura Zygmuntowicza. Tym razem zaprasza na jesienny wieczór z kryminałem i prelekcję „Historia powieści kryminalnej jako gatunku” oraz promocję książki „Śmierć na zamku Eichenwald” - pierwszego kryminału w dorobku autora. Oprócz prezentacji najnowszej powieści autora, na spotkaniu usłyszycie Państwo ciekawą opowieść na temat powstania, Artur Zygmuntowicz jest dobrze znany naszym praszkowskim czytelnikom, a jego prelekcje zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Dotychczas wydane książki „Ziemia Jego książki do tej pory można zaliczyć do literatury faktu, bądź reportaży podróżniczych. Tym razem autor debiutuje jako twórca kryminału pt. „Śmierć na zamku Eichenwald”. Czy komisarzowi Jakubowi Brodzkiemu uda się rozwikłać zagadkę morderstwa? Tego na spotkaniu na pewno się nie dowiemy, za to będzie można posłuchać o tym, skąd się wzięły kryminały oraz powieści sensacyjne, jak ewoluowała ich forma i dlaczego warto je czytać. Dzięki współpracy z muzeum, biblioteka skorzysta z sali prelekcyjnej, do której serdecznie zaprasza 5 listopada o godzinie 18.00. NARODOWE CZYTANIE 2021
![]()
audiobook: https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach,MTMwMTA2OTk0/0/#info:metadata FILM -Portrety G. Zapolskiej- https://lustrobiblioteki.pl/wp-content/uploads/2021/08/Portrety-Gabrieli-Zapolskiej-%E2%80%93-Narodowe-Czytanie-2021.mp4 https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedya-w-trzech-aktach,OTE5NDkyNzk/6/#info:metadata Źródło: www.lustrobiblioteki.pl. POLONA Biblioteka Narodowa
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Ze względów organizacyjnych, praszkowskie czytanie tegorocznej lektury nastąpi w mniejszych grupach we wrześniu (dla młodzieży szkolnej).
![]() TATRY I PIENINY - ŚLADAMI PIERWSZYCH TURYSTÓW I FOTOGRAFÓW
Od 10 czerwca zapraszamy na nową wystawę czasową przygotowaną we współpracy z Muzeum w Praszce. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Na wystawie znajdziemy fotografie ukazujące Tatry i Pieniny takimi, jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX w. Za turystami wyruszyło w góry kilkunastu fotografów, którzy wykonali pionierską pracę dokumentacyjna i artystyczną. Wielu z nich było absolwentami akademii sztuk pięknych. Zamiast płótna i farb, wybrali najnowocześniejszą – choć niedoskonałą wówczas– technikę fotograficzną, by przedstawić szerokiej publiczności widoki Tatr i Pienin “zdjęte z natury”.
Uzupełnieniem starych zdjęć są współczesne fotografie górskie Jarka Majchera, które stanowią materiał porównawczy i są jednocześnie autorską wizją Tatr z różnych okresów. Stąd obok fotografii cyfrowej obecność fotogramów wykonanych techniką kolorowanej odbitki bromowej lub sepiowanej, a także zdjęć w podczerwieni, ukazujących świat gór w niewidocznej dla ludzkiego oka szacie półtonów. Pozostaje więc porównać stare i współczesne zdjęcia. To jak podróż w czasie. Na tym polega magia fotografii...
Zapraszamy serdecznie! ![]() ![]() ![]() ![]() ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
KONKURS PORTRETY 2020
Miło nam poinformować, że Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XV Wilno autorstwa prof. Stanisława Sławomira Nicieji znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu PORTRETY 2020 organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Celem konkursu jest wybór najlepszych dzieł biograficznych z ubiegłego roku, a lista finalistów obejmuje dwadzieścia publikacji. XV tom Kresowej Atlantydy został wyróżniony w kategorii autor i wydawca. Głosować można do 14.03.2021 na stronie https://www.miesiecznik.krakow.pl/konkurs-portrety-2020/ . Z jednego adresu IP można oddać jeden głos, istnieje także możliwość głosowania za pośrednictwem telefonów komórkowych. Konkurs ma na celu pokazanie, że pomimo trudnego czasu kultura ma sens, a głos jej odbiorców jest tak ważny, jak i głos jej twórców.
W XV tomie Kresowej Atlantydy autor zawędrował na drugi biegun Kresów. Jeśli Lwów – miasto
===============================================
![]() Przypominamy o zasadach, zapraszamy serdecznie! :)
![]() ![]() ![]() Zapraszamy do czytania, a wcześniej do odbioru z naszej Biblioteki wyprawek czytelniczych dla maluszków:)
Tymczasem zaś... "bajki-pomagajki"
:)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nowa odsłona Biblioteki w Praszce :)
Zapraszamy do zapoznania się artykułem na Asie Serwisowym -Praszkowskim Przeglądzie Wydarzeń
![]() ![]() -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jacek Fedorowicz w naszej Bibliotece
„Jacek Fedorowicz jest jak Forrest Gump – był wszędzie i widział wszystko. Współpracował ze Zbigniewem Cybulskim i Jerzym Gruzą, robił filmy ze Stanisławem Bareją, sam Jerzy Giedroyć zlecił kiedyś zrecenzowanie jego felietonów i to nie byle komu, bo Stefanowi Kisielewskiemu. Jeśli gdzieś kiedyś działo się coś ważnego dla polskiej kultury i historii, to można być pewnym, że swój udział miał w tym Fedorowicz. Jest mistrzem obserwacji i skarbnicą historii, których nie znajdzie się w Wikipedii. Jeden z najwybitniejszych satyryków i felietonistów, aktor, scenarzysta, grafik, człowiek wielu talentów” - tymi słowami Dyrektor Biblioteki Publicznej, Sylwia Pietras, rozpoczęła spotkanie autorskie z artystą, który 23 października 2020 r. zaszczycił swoją obecnością Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Praszce w ramach kampanii kultury „ZACZYTANE OPOLSKIE”. Informację o proponowanym przyjeździe Pana Jacka Fedorowicza Czytelnicy Biblioteki przyjęli z wielkim entuzjazmem, radością i chęcią licznego przybycia. Niestety, plany pokrzyżowała pandemia i obostrzenia, nakazujące zredukowanie publiczności do wymaganego minimum (wcześniejsze spotkanie autorskie zostało odwołane z powodu zakazu organizacji imprez kulturalnych, aktualne przepisy pozwalają na obecność 25 % publiczności). Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum, spotkanie odbyło się na sali odczytowej, gdzie artysta pochwalił obiekt oraz bezpieczny sposób organizacji. Podczas ponadgodzinnego spotkania mistrz satyry rozbawił publiczność licznymi monologami, zbierając każdorazowo gromkie brawa. Szczególnie rozbawiały żarty dotyczące współczesnych obserwacji świata oraz monolog słynnego Kolegi Kierownika z audycji „60 minut na godzinę”. Opowiadając o swoich książkach, zachęcał do przeczytania szczególnie „Chamo sapiens” i „Mistrza offu”. Odpowiadając zaś na pytanie z sali odnośnie wskazania autora ostatnio przeczytanej książki, wymienił Milana Kunderę. Fedorowicz był w niebywałej formie (uprawia biegi długodystansowe) i być może dlatego niemalże nie dopuszczał do głosu moderatora spotkania, okraszając wypowiedzi o swojej twórczości literackiej anegdotami z filmów i środowiska aktorskiego (m. in. o Gustawie Holoubku, Wiesławie Gołasie, Zenonie Laskowiku czy o komicznych sytuacjach z planu „Nie ma róży bez ognia”). Całe spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze żartów oraz magii wspomnień dawnych lat. Na koniec gratka dla obecnych- autografy od artysty na pamiątkę wyjątkowo udanego i radosnego spotkania z kulturą w jakże obecnie zupełnie niewesołej rzeczywistości…
![]() ![]() ![]() Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce zaprasza na spotkanie autorskie z Panem Jackiem Fedorowiczem, które odbędzie się 23.10.2020 r. Spotkanie autorskie z artystą odbędzie się w ramach kampanii kultury „Zaczytane Opolskie”, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, na spotkaniu obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk oraz bezwzględne stosowanie się do wytycznych wskazanych przez organizatora. Biblioteka Publiczna oraz Muzeum serdecznie zapraszają na spotkanie.
Po spotkaniu możliwość zakupu książek oraz uzyskanie autografów.
![]()
„Zaczytane Opolskie” to najważniejszy punkt w całorocznym kalendarzu wydarzeń czytelniczych i kulturalnych naszego regionu. Pomysłodawcą i stroną w całości finansującą projekt „Zaczytane Opolskie” jest marszałek województwa Andrzej Buła, a koordynatorem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, której partnerują biblioteki publiczne Opolszczyzny Tegoroczna edycja zaczęła się już na początku września. Naszą Bibliotekę Publiczną w Praszce 12 września 2020 r. miał odwiedzić Alek Rogoziński - polski dziennikarz, redaktor i pisarz, twórca komedii kryminalnych Niestety, plany pokrzyżowała pandemia... Od 10 września bowiem powiat oleski znajduje się w strefie czerwonej- stąd decyzja o odwołaniu moderowanego spotkania
Mała Książka – Wielki Człowiek – ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. https://www.youtube.com/watch?v=rFxKrl1n550
https://www.youtube.com/watch?v=GuM4JfL71E8
Tegoroczna edycja kampanii Mała Książka – Wielki Człowiek rozpoczyna się z początkiem września 2020 roku. Udział w projekcie jest bezpłatny.
W Wyprawce Czytelniczej znajduje się:
Zasady:
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu naklejek imienny dyplom
Uczestnicy:
Do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy dzieci przedszkolne z roczników 2014-2017.
ZAPRASZAMY: dzieci w wieku przedszkolnym (roczniki 2014-2017)
ORGANIZATORZY: Instytut Książki, Biblioteka Publiczna Miasta
HISTORIA REGIONU DLA DZIECI
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu Jest to zbiór dziesięciu opowiadań dla dzieci, których akcja rozgrywa się w Kielcach, Chęcinach, Ogrodzieńcu, Katowicach, Tychach, Opolu, jurajskim Olsztynie oraz w Częstochowie. Oprócz tego książka wzbogacona jest Opowiadanie rozgrywające się w Opolu osnute jest wokół postaci księcia opolskiego Władysława II, zwanego popularnie Opolczykiem. Książka powstała w ramach programu „Kultura w sieci” i uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury. Ebook w formie PDF dostępny jest pod adresem: https://drive.google.com/u/0/uc?export=download&confirm=DIqD&id=1j4bjFOPhzhngE2WKlEo9PzHqhvkgvV47 Nowe opowiadania o przygodach pana Szpachelki Sławny archeolog pan Szpachelka oraz Wojtuś, mały mądrala Tym razem ci niezwykli badacze przeszłości zapraszają na podróż po wydarzeniach rozgrywających się na przestrzeni siedmiu wieków w Kielcach, Chęcinach, Ogrodzieńcu, Katowicach, Tychach, Opolu, jurajskim Olsztynie oraz w Częstochowie. Dziesięć opowiadań w książce Czesława Hadamika „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków” przeniesie nas w czasy odległe i całkiem bliskie, w miejsca powszechnie znane Opowiadania zebrane w tomie to kontynuacja przygód pana Szpachelki i Wojtusia, opisanych w książkach "Pan Szpachelka i zamczyska Jury", Kielce 2016, oraz „Świętokrzyskie Pomniki Historii. Pan Szpachelka i podróż przez sześć żywiołów", Kielce 2017. Ebook „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura w sieci”. Czesław Hadamik, „Pan Szpachelka i zagadki historii czyli szalona podróż przez siedem wieków”, ebook, ilustracje Grzegorz Chorążek, Opole-Kielce 2020
![]()
|