Strona główna

Zapraszamy do skorzystania z Katalogu komputerowego Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Praszce.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci
Biblioteka Publiczna w Praszce zaprasza dzieci na
spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Romanem Pankiewiczem,
które odbędzie się 10 kwietnia 2019 r. (środa) o godz. 11.15
(ze względów organizacyjnych korzystamy z sali Muzeum)

Narodowe Czytanie (podsumowanie)

8 września 2018 r. w deszczowych okolicznościach przyrody odbyła się 7. edycja akcji społecznej ogólnopolskiego Narodowego Czytania w Praszce. Uroczystą galę, przypadającą w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, otworzył Pan Jarosław Tkaczyński, burmistrz naszego miasta, wskazując na potrzebę świadomego tworzenia oraz pielęgnowania naszej tożsamości, tradycji i kultury.

W tym roku ludzie ze świata praszkowskiej kultury i nauki wzięli na warsztat „Przedwiośnie” Stanisława Żeromskiego oraz teksty z „Antologii niepodległości” (fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza). Klasykę polskiej literatury przy wtórze muzyki Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara  można było usłyszeć już od godziny 10 na Placu Grunwaldzkim (rynek).

Wszyscy, którym nie straszny był deszcz i przyszli tego dnia na rynek z własnymi egzemplarzami „Przedwiośnia”, mogli uzyskać okolicznościowy stempel przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2018, a także wymienić się spostrzeżeniami na temat literatury i języka ojczystego. Deszczowe rozmowy umilała pyszna bibliotekarska szarlotka oraz kawa serwowane na praszkowskim rynku.

Chętnych do czytania w następnym roku serdecznie zapraszamy i prosimy o zgłoszenie się do naszej Biblioteki. Wszystkim współtworzącym kulturę czytania (i nie tylko) serdecznie gratulujemy i dziękujemy za współpracę.

Biblioteka Publiczna bardzo serdecznie dziękuje M-GOKiS i Muzeum w Praszce za zaangażowanie i pomoc w organizacji ww. akcji.

Galeria zdjęć


08.09.2018 r. - Narodowe Czytanie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce wraz z M-GOKiS i Muzeum zaprasza na kolejną edycję akcji promującej czytelnictwo i język polski pt. NARODOWE CZYTANIE 2018. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie 2018 w Praszce: 8 września, godz. 10.00, Plac Grunwaldzki Szczegółowe informacje oraz materiały do pobrania w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Praszce
27.04.2018 r. - Maluchy w bibliotece

27 kwietnia 2018 r. najmłodsza grupa dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Praszce  udała się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Praszce.

We wnętrzu biblioteki znajdowały się wystawione na stolikach pięknie wydane książeczki dla dzieci, a na tablicy widniały postacie kolorowanki- bohaterowie bajek. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Pierwszy kontakt z książką dzieci miały bardzo wcześnie, ponieważ bliscy czytają im często, na przykład przed snem na dobranoc. W przedszkolu również nie ma takiego dnia, aby nie przeczytać choć jednej bajki czy opowiadania. Pani Dyrektor przedstawiła dzieciom wierszowane zasady odpowiedniego zachowania się w bibliotece i spytała o ulubione książeczki. 3- latki wysłuchały piosenki o książce i magicznych przygodach w niej opisanych, poznały też miejsce, którym można czytać książki, prasę, korzystać z Internetu- czytelnię. Dzieci otrzymały do pokolorowania zakładki do książeczek i z pomocą pań nauczycielek stworzyły każde własną zakładkę.

Wycieczka do biblioteki dostarczyła dzieciom wiele informacji, zadowolenia i satysfakcji. Dzieci złożyły obietnicę, że niedługo wrócą do biblioteki, aby wypożyczyć swoje ulubione bajki.

Zdjęcia z odwiedzin przedszkolaków17.04.2018 r. -Podsumowanie spotkania autorskiego z Arturem Zygmuntowiczem "Białoruś- kraina kontrastów"

Białoruś oczami i piórem Artura Zygmuntowicza, autora książki-reportażu "Białoruś- kraina kontrastów". Spojrzenie świeże i nietypowe, zaskakujące nawet dla tych, którzy już znają kraj pod rządami Łukaszenki i prawdziwie odkrywcze dla tych, dla których Białoruś to wciąż "terra incognita".

Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja multimedialna, pokaz slajdów, fragmenty filmów. Nietypowe jak na spotkanie autorskie wystąpienie, pełne humoru, ciekawych opowieści i anegdot.

Uzbrajamy się w cierpliwość i oczekujemy na zapowiedziane kolejne spotkanie z pisarzem, tym razem dotyczące... Zanzibaru.

Zdjęcia ze spotkaniaMateriały do pobrania:
karta konkursowa Zapraszamy do rozwiązania krzyżówki dotyczącej wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Rozwiązanie należy przesłać, lub złożyć w bibliotece do 10.11.2016 r.

Materiały do pobrania:
Regulamin konkursu

Biblioteka Publiczna w Praszce

zaprasza
na spotkanie autorskie
z

Barbarą Kosmowską

dnia 7.11.2014r. o godz. 18:30
w Bibliotece Plac Grunwaldzki 15

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce
Zaprasza
Na spotkanie z podróżnikiem


Romanem Pankiewiczem

Pt.: „Spotkanie z Islandią”


Dnia 4.04.2013 roku o godz. 18:00

W bibliotece
Po spotkaniu będzie można nabyć książkę „Islandia – trzeci żywioł” (cena 15,00zł).


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Praszce
zaprasza wszystkich czytelników
na spotkanie z podróżnikiemLESZKIEM SZCZASNYM

pt.:"TURCJA-PIERWSZY KROK DO  ORIENTU"

Dnia 17.12.2012 r   o godz.  18:00   w bibliotece


Zakończenie akcji czytania bajek


Od 1.09. do 27.11. w bibliotece trwała akcja głośnego czytania bajek. Zakończenie odbyło się 27.11.2012 r gdzie dzieci swiętowały urodziny Kubusia Puchatka.


ZAPRASZAMY

na koncert muzyczny pt. "Żółty jesienny liść"
w wykonaniu Aleksandry Antoniewicz i Patryka Pilarskiego,
dnia 10.10.2012 (środa)
o godz.18:00 w bibliotece.

W trakcie spotkania wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu
ph. "Rok
2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego"
ZAPRASZAMY

wszystkie dzieci

na słuchanie  głośnego czytania bajek
w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
w każdy worek
o godz. 17:30


Akcja trwać bedzie w naszej bibliotece od września do grudnia.


ZAPRASZAMY
na  "NOC BIBLIOTEK"
dn.11.05.2012 r (piątek)
od godz. 20:00 do godz.22:00

ph."Chcę malować świat kwiatów i pejzaży"
W kawiarnianej atmosferze Jerzy Sadecki  maluje obraz w bibliotece.ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z POEZJĄ I MUZYKĄ

gośćmi biblioteki będą:


Barbara Jędryszek i Michał Jędryszek

spotkanie  odbędzie się w bibliotece Pl.Grunwaldzki 15
12.03.2012 r. (poniedziałek) godz.18.oo


Zaproszenie
Materiały do pobrania:
Plakat


Zapraszamy czytelników i lubiących rowerowe wycieczki na spotkanie z podróżnikiemANDRZEJEM  ZADWORNYM

w dniu 7.12.2011 r o godz. 18,oo

Andrzej Zadworny podróżuje po świecie rowerem.Przejechał m.in.przez Rumunię,Turcję,Gruzję,Estonię.W lipcu br. brał udział w sztafecie "AFRYKA NOWAKA",podróżując przez Czad.
Laureat nagrody czasopisma "Rower Tour" z 2010 r w kategorii Europa za najciekawszą wyprawę roku.

Od 9.11.2011 r. zapraszamy do obejrzenia ekspozycji książek podróżniczych dostępnych w naszej bibliotece ph. "Podróżuj razem z nami
".


Zapraszamy wszystkoch czytelników na koncert muzyczny w wykonaniu AGNIESZKI PYZALSKIEJ i WIESŁAWA PYZALSKIEGO

w dn. 7.10.2011 r o godzinie 18,00
Przed koncertem rozstrzygnięcie konkursu "SŁAWNI MALARZE I ICH OBRAZY"


14.02.2011 w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Marią Zenoną Morawiak pt."Miłość nie jedno ma imię".