AktualnościAkcja #gaszynchallenge w Bibliotece Publicznej
w Praszce

Wojtusiu, jesteśmy z Tobą i Twoimi bliskimi! Będzie dobrze!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w PraszceInformujemy, że Pracownicy Biblioteki Publicznej w Praszce zostali nominowali i - będąc w tym czasie na urlopach, poza Biblioteką- wzięli udział w akcji #GaszynChallenge dla Wojtusia, dokonując wsparcia finansowego 😊
Niech dobra pomoc nie ustaje i poszerza zasięg! :)

Pozdrawiamy wszystkich!!!

 JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO CZYTANIA...


Literowe kostki

Do gry potrzebne są minimum dwie kostki z zapisanymi na nich literami. Na jednej znajdują się tylko samogłoski, na drugiej tylko spółgłoski.

Gracze rzucają na zmianę dwiema kostkami, zapisują w tabeli wylosowane litery i w ciągu minuty starają się zapisać w drugiej kolumnie jak najwięcej słów zaczynających się od wylosowanej spółgłoski i samogłoski. Za każdy wyraz gracz dostaje 1 punkt. Zwycięzcą zostaje osoba z najwyższą liczbą punktów.

Dodatkowym zadaniem uczestników po zakończeniu gry jest ułożenie zdań z podanymi przez siebie wyrazami.


Rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna XIX edycja pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” potrwa do 7 czerwca.

Z uwagi na sytuację epidemiczną Tydzień Czytania będzie miał miejsce po raz pierwszy
w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl.

Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na potrzeby zwierząt. Gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze, którzy wezmą udział w spotkaniach on-line. Zachęcamy do udziału wszystkich chętnych.

Organizatorem akcji jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.

za: Lustro Biblioteki
"Zasmakuj w Bibliotece"

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 
"Zasmakuj w Bibliotece"

 

Z uwagi na trwający stan epidemii Tydzień Bibliotek odbędzie się tylko w przestrzeni wirtualnej. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Zasmakuj w Bibliotece” .

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza, w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online.

Zasmakuj w bibliotece

Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle
i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was, entuzjastów literatury i kultury, jesteśmy.Oprac. na podstawie Lustra Biblioteki
Źródło zdjęć: freepik.com