Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
w Praszce
A K T U A L N O Ś C I
7 czerwca, godzina 17.00 gościnnie w sali Muzeum w Praszce 🫶
Ze względów organizacyjnych, prosimy o odbiór bezpłatnych wejściówek w siedzibie Biblioteki w terminie do 5 czerwca (Praszka, Plac Grunwaldzki 15).
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Zaczytane Opolskie”📖🙆📚 - projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego. Koordynatorem działań jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.
„Zaczytane Opolskie” to projekt zainicjowany i finansowany przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Andrzeja Buły oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez dyrektorkę Agnieszkę Kamińską, a realizowany przez WBP w Opolu i biblioteki całego regionu.
Andrzej Buła https://www.facebook.com/marszalekandrzejbula
Województwo Opolskie https://www.facebook.com/opolskie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu https://www.facebook.com/wbpopole
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2024
XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
„Biblioteka - miejsce na czasie
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w preferowanym terminie 8-15 maja Tydzień Bibliotek- program promocji czytelnictwa i bibliotek.
Każda biblioteka to przecież przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń literackich, spotkań, wymiany myśli. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to min.: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online. Poniżej nasze propozycje na spędzenie tego czasu wspólnie z nami.
Tegoroczne hasło TB brzmi: “Biblioteka – miejsce na czasie”
W programie:
7 czerwca (poza terminem, ale wreszcie jest!:) spotkanie autorskie z Arturem Andrusem
(szczegóły wkrótce)
A w teminie 8-15 maja 2024:
Spotkania z lokalnymi szkołami
Boockrossing
Frykasy zakładkowe
Dobre słowo- losowanka
Słodyczy moc do wypożyczonej książki
Do zobaczenia w Bibliotece w Praszce oraz Filiach w: Kowalach, Strojcu, Ganie i Wierzbiu
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz w ramach programu "Zaczytane Opolskie"
Spotkanie autorskie z Profesorem Stanisławem S. Nicieją
Informacja dla Czytelników/Użytkowników Biblioteki Publicznej:
Szanowni Państwo, informujemy, że w terminie od 20 marca do 31 marca 2023 r. w Biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników w związku
z obowiązkową inwentaryzacją zbiorów.
As Serwisowy - Praszkowski Przegląd Wydarzeń
As Serwisowy - Praszkowski Przegląd Wydarzeń
bhum.uni.lodz
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wernisaż z panem Bogusławem Szybkowskim
Biblioteka Miejska Praszka
Wszyscy jesteśmy zgodni, że trudnych tematów nie można unikać i zamiatać pod dywan. Trzeba stawiać im czoła
i dostosowując przekaz do wieku dziecka, do jego potencjału intelektualnego i możliwości poznawczych mówić i tłumaczyć trudną rzeczywistość. Ważne, aby nasz przekaz i nasze rozmowy były szczere, prawdziwe i opierały się na prawdzie.
Jak zatem i czy w ogóle rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
– Tak, rozmawiajmy. Dzieci mają dostęp do mediów i w końcu sami o tym usłyszą, a wtedy niepokoje i lęki mogą być większe.
– Dostosujmy przekaz do wieku dziecka.
– Nie odkładajmy rozmowy na później.
– Wojna jest zawsze zła, wynika z nieporozumień, uzurpacji i braku komunikacji. Ten przekaz każdy z nas musi dostosować do wieku ucznia i jego wrażliwości, ale także historycznej wiedzy.
– Mówimy przez pryzmat pokoju i tego, że to szacunek do każdego człowieka jest najważniejszy.
– Mówmy o trudnych, ale nie drastycznych stronach wojny.
– Miejmy kontrolę nad tym co nasze dzieci oglądają i czytają w sieci.
– Nie stygmatyzujemy mieszkańców Rosji.
– Nie traktujmy i nie opisujmy wojny przez pryzmat dobry/zły, czy też bohaterstwa. Wojna jest zawsze zła.
– Dajmy możliwość opowiedzenia dzieciom o swoich emocjach.
– Okażmy wsparcie i zrozumienie dla ich emocji.
– Pozwólmy dzieciom wykonać serce czy laurkę ze słowami wsparcia dla Ukrainy.
5 listopada 2021 r. o godz. 18.00 Biblioteka Publiczna w Praszce będzie gościć Artura Zygmuntowicza. Tym razem zaprasza na jesienny wieczór z kryminałem i prelekcję „Historia powieści kryminalnej jako gatunku” oraz promocję książki „Śmierć na zamku Eichenwald” - pierwszego kryminału w dorobku autora. Oprócz prezentacji najnowszej powieści autora, na spotkaniu usłyszycie Państwo ciekawą opowieść na temat powstania,
a także ewolucji powieści kryminalnej i sensacyjnej, jako gatunku.
Artur Zygmuntowicz jest dobrze znany naszym praszkowskim czytelnikom, a jego prelekcje zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Dotychczas wydane książki „Ziemia
o ludzkiej twarzy", „Białoruś imperium kontrastów", „Piłeczki w palcach żonglerów"
i „Gruzja dla początkujących" spotkały się z bardzo dobrym odbiorem czytelników w całej Polsce.
Jego książki do tej pory można zaliczyć do literatury faktu, bądź reportaży podróżniczych. Tym razem autor debiutuje jako twórca kryminału pt. „Śmierć na zamku Eichenwald”. Czy komisarzowi Jakubowi Brodzkiemu uda się rozwikłać zagadkę morderstwa? Tego na spotkaniu na pewno się nie dowiemy, za to będzie można posłuchać o tym, skąd się wzięły kryminały oraz powieści sensacyjne, jak ewoluowała ich forma i dlaczego warto je czytać.
Dzięki współpracy z muzeum, biblioteka skorzysta z sali prelekcyjnej, do której serdecznie zaprasza 5 listopada o godzinie 18.00.
audiobook: https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach,MTMwMTA2OTk0/0/#info:metadata
FILM -Portrety G. Zapolskiej- https://lustrobiblioteki.pl/wp-content/uploads/2021/08/Portrety-Gabrieli-Zapolskiej-%E2%80%93-Narodowe-Czytanie-2021.mp4
https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedya-w-trzech-aktach,OTE5NDkyNzk/6/#info:metadata
Źródło: www.lustrobiblioteki.pl. POLONA Biblioteka Narodowa
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy!
Ze względów organizacyjnych, praszkowskie czytanie tegorocznej lektury nastąpi w mniejszych grupach we wrześniu (dla młodzieży szkolnej).
Zapraszamy serdecznie!
Miło nam poinformować, że Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XV Wilno autorstwa prof. Stanisława Sławomira Nicieji znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu PORTRETY 2020 organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.
Celem konkursu jest wybór najlepszych dzieł biograficznych z ubiegłego roku, a lista finalistów obejmuje dwadzieścia publikacji. XV tom Kresowej Atlantydy został wyróżniony w kategorii autor i wydawca.
Głosować można do 14.03.2021 na stronie https://www.miesiecznik.krakow.pl/konkurs-portrety-2020/ .
Z jednego adresu IP można oddać jeden głos, istnieje także możliwość głosowania za pośrednictwem telefonów komórkowych.
Konkurs ma na celu pokazanie, że pomimo trudnego czasu kultura ma sens, a głos jej odbiorców jest tak ważny, jak i głos jej twórców.
W XV tomie Kresowej Atlantydy autor zawędrował na drugi biegun Kresów. Jeśli Lwów – miasto
o wyjątkowym znaczeniu w kulturze polskiej możemy uznać za biegun południowy, to Wilno –
o podobnej pozycji w polskiej historii – możemy nazwać biegunem północnym. Pomiędzy tymi dwoma metaforycznymi biegunami zamknięte są dzieje polskich Kresów Wschodnich.
O Wilnie powstało dziesiątki książek, tysiące artykułów, wierszy i wspomnień. Nicieja potraktował temat bardzo oryginalnie – tak nikt dotychczas nie uczynił. Przedstawiając dzieje Wilna, autor zderzył ze sobą frontalnie tak różne i tak odmiennie zapisane w historii postacie, jak choćby Józef Piłsudski i Feliks Dzierżyński, Stanisław Cat-Mackiewicz i Witold Hulewicz, Czesław Miłosz i Jerzy Putrament, Leopold Tyrmand, Franciszek Walicki i Tadeusz Konwicki.